БИТОЛА  МК.  04.09.2023

ВРУЈЦИ30,31.05-1.06.2018.

ЧАЈЕТИНА 18-21.05.2018.

ВРШАЦ  01.03.2018.

САОПШТЕЊЕ ЖИРИЈА ПОВОДОМ КОНКУРСА „ЦВЕТНИ ЦВЕТНИК“

На први конкурс за најлепшу необјављену песму о цвећу у организацији Туристичке организације Лазаревац и Библиотеке „Димитрије Туцовић“ из Лазаревца пристигле су 23 песме од 14 аутора. Можемо рећи да је конкурс, иако први, регионалног карактера, захваљујући мрежи хортикултурних библиотека које су га у својим срединама популарисале. Тако смо имали пријаве из Црне Горе и Републике Српске. Такође, жири мора похвалити и срећно одабран наслов, пошто је неколико аутора управо кључне речи конкурса одабрао као инспирацију за песму, наслов или идеју песме. ЦВЕТНИК је заправо наслов прве антологије савремене цивилизације. Реч је о збирци епиграма (кратких песама) извесног Мелеагара из Гадаре у првом веку п.н.е. Ваља напоменути и да су на конкурс приспела и два дечија рада, која су одвојена у посебну категорију.

Песме о цвећу ауторе су навеле на размишљања о лепоти флоре, буђењу пролећа и живота уопште. Естетика, боје и мирис цвећа само су полазни мотиви од којих се песме компонују у различитим правцима у зависности од поетског штимунга аутора: од здравице, преко оде до епског размишљања у маниру јуначког десетерца. У идејном смислу, цвеће је ауторе навело на размишљања о симболици цвећа, преко родољубивог тона (сећање на косовске божуре или Долину јорговна) до широко постављених алегоријских слика које комуницирају са нашом поетском традицијом народних лирских песама („два су цвијета у бостану расла, плави зумбул и зелена када“). Има песама које задиру дубоко у нашу митску прошлост, подсећајући на веровања у магијска својства цвећа, или на лековитост појединих цветних врста.

Жири у саставу:
Душан Ђокић, песник, председник жирија,
Милена Мићић Главоњић, историчар, члан, и
Јасмина Иванковић, професор, члан,
донео је следећу одлуку:
Награђују се следећи радови:
Категорија децa:

1. место: песма „Цветни цветник“, Милица Николетић, ОШ „Јован Дучић“, Куљани, Бања Лука, ученица 5. разреда
2. место: песма „Цвет“, Николина Гајић, Трбушница, ученица 4. разреда
Категорија одрасли:
ПОХВАЛЕ:
- песма „Сајам цвећа у Лазаревцу“ Драгише Симића, пригодна песма, здравица, која треба да се прочита на Сајму.
- песма „Чуваркућа“, Наташа Симић из Великих Црљена
- песма „Орхидеја“, Александра Вујисић из Подгорице

Одлуком жирија на првом наградном конкурсу поводом Сајма цвећа, најбоље песме су:

Треће место – „Цветни цветник“ Марјане Радовановић
Друго место – „Цветни цветник“ Катарине Калин
Прво место – „Јутарња смотра“ Ненада Карића
Ваља напоменути да је жири приликом доношења одлуке имао у виду природу манифестације тј. да је бирао песме које највише говоре о лепоти наших биљних врста и које су пригодне за сајамску смотру.
Додела награда је у Свечаној сали Библиотеке „Димитрије Туцовић“ у петак 31.3.2023. године са почетком у 10:00 часова. Након тога, сви награђени су позвани да присуствују Сајму цвећа од 10:30 сати.